Marihuana i migrena

Migrenowe bóle głowy

Migrenowe bóle głowy nie są tym, co sobie wyobrażamy. Nie mają nic wspólnego z bólami, które dopadają każdego z nas. Boląca głowa, to zazwyczaj krótkotrwała uciążliwość spowodowana występującymi akurat czynnikami zewnętrznymi. Na bolącą głowę narzekamy przy nagłych skokach ciśnienia atmosferycznego, gdy wieje halny, gdy się nie wyśpimy lub jesteśmy przemęczeni. Normalny ból głowy jest dwustronny i symetryczny. Przy migrenie głowa boli tylko z jednej strony, a ból jest pulsujący i umiejscowiony w skroni. Czasem boli też czoło i oczodół po tej samej stronie. Migrena daje niewyobrażalny ból, który może trwać od czterech godzin do trzech dni. Bólowi temu towarzyszą często mdłości i wymioty. Poza tym, pojawia się nadmierna reakcja na dźwięki, zapachy i światło. Podczas ataku migreny nie można jeść, ruszać się, patrzeć słuchać, ani wąchać. Wszystko przeszkadza tak, że trzeba zamknąć się w ciemnym i cichym pomieszczeniu by przetrwać. Migrena może występować z tzw. aurą lub bez. Aura, to zespół specyficznych objawów zwiastujących atak bólu. W aurze pojawiają się zaburzenia wzrokowe w postaci mroczków, błysków i miraży widzianych z jednej strony obrazu. W aurze mogą również występować kłopoty z mową, zaburzenia koncentracji uwagi i drętwienie kończyn. Migrena może mieć też postać nietypową, w której mieszają się objawy z różnych odmian. Część chorych doświadcza tylko aury, po której nie następują ataki bólu. Inni z kolei miewają tzw. śnieg optyczny, który jest rzadką i przewlekłą oznaką migreny. Diagnostyka tej choroby polega na szczegółowym wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Uważa się, że przyczyną migreny jest nieprawidłowe ukrwienie głowy lub złe przewodzenie bodźców bólowych.

Marihuana i ból

Marihuana występuje w dwóch odmianach: rekreacyjnej i medycznej. Marihuanę rekreacyjną pali się w skrętach i wytwarza z konopi indyjskich. W latach sześćdziesiątych XX wieku, używka ta została wpisana na międzynarodową listę narkotyków i zakazana w wielu krajach. Do dziś zakaz uprawy konopi i produkcji marihuany obowiązuje na przykład w Polsce. Za narkotyczne działanie konopi odpowiada obecny w nich psychoaktywny składnik chemiczny o nazwie THC. Składnik ten odurza i uzależnia psychicznie. Marihuana zmienia samopoczucie, reakcje, nastrój i zachowanie człowieka. Wywoływany przez nią haj trwa średnio dwie godziny. W tym czasie odczucie bólu jest słabsze, a w każdym razie mniej dotkliwa jest świadomość bólu. Ze względu na ryzyko psychicznego uzależnienia i odurzanie, nie zaleca się palenia marihuany w celu łagodzenia bólu. W tym celu można stosować medyczne produkty konopne, które produkowane są z innych odmian tych roślin. Odmiany te, to konopie przemysłowe, w których zawartość THC nie przekracza 1%. Zawierają one dużą ilość działającego przeciwbólowo i niepsychoaktywnego kannabidiol CBD. Marihuana medyczna wytwarzana jest pod nadzorem i według zasad dotyczących produkcji zielarskiej.

Marihuana i migrena

Naukowcy i medycy od dawna szukają skutecznego leku na migrenę. Jak wykazały badania prowadzone w kilku miejscach na świecie, obecne w konopiach kannabinoidy przyczyniają się do zmniejszenia objawów migreny. Chorzy na tę chorobę mogą korzystać z leków wytwarzanych z syntetycznych konopi. Należy do nich marinol. Lek nie odurza i nie uzależnia, ale eliminuje ból dopiero po dwóch godzinach od połknięcia tabletki. Alternatywą dla skrętów, które łagodzą ból, ale mogą uzależniać, są vaporizery. Są to urządzenia przeznaczone do wdychania oparów konopnych. Opary te natychmiast eliminują ból. Niestety, trudno określić dawki marihuany palone w vaporizerach. Niektórym chorym pomagają medyczne produkty konopne o wysokiej zawartości kannabidiol CBD. Związek ten łagodzi nie tylko ból, ale także towarzyszące mu wymioty i nudności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *